Ekstrakt z gurmaru potrafi wyrównać poziom glukozy we krwi u cukrzyków, ale potrafi też przywrócić go do normalnego poziomu przy hipoglikemii, a więc niebezpiecznym spadku poziomu cukru.
Preparaty takie jak Insulan dzięki zawartości ekstraktu z liści gurmaru pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Dodatkowo gurmar blokuje odczuwanie smaku słodkiego. Efekt? Przestajemy mieć ochotę na słodycze, co jest nieocenione dla osób na diecie.
To drzewiaste pnącze podobne do winorośli potrafi rozrosnąć się do długości 600 m. Rośnie dziko w lasach tropikalnych, zaroślach i zagajnikach w południowych Indiach i południowo-wschodniej Azji. To właśnie Gymnema sylvestris zwana zwyczajowo gurmarem, co w tłumaczeniu oznacza „niszczący cukier”.
Jest to naturalna broń niezwykle skuteczna w walce z cukrzycą typu I i typu II, pomaga ograniczyć stosowanie leków, a u niektórych nawet pozwala je odstawić. To również roślina korzystna dla osób zdrowych, bo wspomaga redukcję masy ciała dzięki temu, że blokuje ochotę na jedzenie słodkiego. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Naukowcy potwierdzają niezwykłą moc tej rośliny[1]. Co w niej jest takiego, że potrafi zdziałać cuda?
Jak działa „niszczyciel cukru”?
Głównym składnikiem gurmaru są glikozydy (triterpeno-gymnemozydy) zwane kwasami gymnemowymi. To właśnie te kwasy mają działanie przeciwcukrzycowe, bo blokują wchłanianie glukozy w organizmie – warunkują właściwy wychwyt i zużycie glukozy oraz stymulują komórki Beta[2].
Jednocześnie kwasy gymnemowe blokują odczuwanie słodkiego smaku. To dlatego, że kwas wiąże się do kubków smakowych w miejscach wiązania cukrów, dzięki czemu człowiek przestaje odczuwać ochotę, by zjeść coś słodkiego.
Dobroczynne działanie gurmaru zostało odkryte w medycynie indyjskiej już 2000 lat temu, w Europie jednak całkiem niedawno doceniono gurmar. Na szczęście nie musimy jeździć na drugi koniec świata, żeby samodzielnie zdobyć tę roślinę. W Polsce można kupić Insulan – suplement diety, który zawiera ekstrakt z gurmaru standaryzowany właśnie na kwasy gymnemowe, a do tego jeszcze ekstrakt z morwy białej i chrom tak ważne dla diabetyków, ale i osób walczących ze zbędnymi kilogramami[3].
Badania naukowe potwierdzają skuteczność
Najnowsze badania potwierdzają wysoką skuteczność działania gurmaru podczas terapii preparatami zawierającymi wyciągi z tej rośliny. Efekty było widać zarówno u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu I jak i typu II.
W przypadku cukrzycy typu I, a więc insulinozależnej, dzięki preparatom z ekstraktem z gurmaru u pacjentów poprawiła się gospodarka węglowodanami do tego stopnia, że zmniejszono u nich dawki przyjmowanej insuliny. U pacjentów z cukrzycą typu II (insulinoniezależną) kuracja tą rośliną doprowadziła nie tylko do zmniejszenia dawek insuliny, ale u niektórych pozwoliła nawet na odstawienie leków[4]. Natomiast u osób bez problemów chorobowych, nie zauważono efektu obniżenia poziomu glukozy poniżej normy.
Ważne, że Insulan zawierający wyciąg z gurmaru można stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Należy jednak poinformować o tym lekarza, który powinien monitorować poziom glukozy we krwi. To ważne, bo konieczne może się okazać zmiana dawek leków przeciwcukrzycowych.
[1] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/414/original/12-19.pdf?1474277383/ [2] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/414/original/12-19.pdf?1474277383 [3] http://www.czytelniamedyczna.pl/3557,gymnema-sylvestris-rbr-azjatycka-roslina-o-dzialaniu-przeciwcukrzycowym.html [4] http://www.czytelniamedyczna.pl/3557,gymnema-sylvestris-rbr-azjatycka-roslina-o-dzialaniu-przeciwcukrzycowym.html