Cukrzyca typu 2 to najczęściej występujący na świecie typ cukrzycy (90% populacji chorych na cukrzycę). W przypadku cukrzycy typu II trzustka wydzielające insulinę nie jest uszkodzona, ale wytwarza zbyt małą ilość insuliny lub występuje oporność tkanek na insulinę i trzustka musi produkować znacznie większe ilości insuliny, aby uzyskać ten sam efekt co w zdrowym organizmie.
Insulina (hormon) odgrywa bardzo istotną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi. Pozwala glukozie ‘przeniknąć’ do komórek i w ten sposób dostarcza im energii. Insulina transportuje glukozę z krwi do mięśni, komórek tłuszczowych, a także wątroby. Zbyt niski poziom insuliny we krwi powoduje, że energia w postaci glukozy nie dociera do komórek organizmu, w rezultacie czego komórki organizmu są “niedożywione”. Co więcej, niewykorzystana glukoza pozostaje we krwi i powoduje hiperglikemię. Hiperglikemia czyli nadmiar cukru we krwi, działa jak toksyna na organizm. Nadmiar cukru we krwi jest głównym objawem cukrzycy.
W powstawaniu cukrzycy typu II biorą udział dwa czynniki: genetyczny, na który nie mamy wpływu, oraz środowiskowy – otyłość, zwłaszcza brzuszna, która jest tzw. czynnikiem modyfikowalnym, czyli wynika w znacznej mierze z trybu życia danej osoby i może ulec zmianie jeśli dbamy o prawidłową masę ciała poprzez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną.
Nadmierne pragnienie, oddawanie dużej ilości moczu, ogólne osłabienie, senność, infekcje układu moczowo-płciowego, samoistne zmniejszenie masy ciała, które jest wynikiem braku insuliny, przez co glukoza nie jest wprowadzana do komórek organizmu i nie jest wykorzystywana jako materiał energetyczny.
Podstawowe powody, dla których należy kontrolować poziom glukozy we krwi to przede wszystkim wykrycie lub monitorowania – postepowania hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy), hipoglikemii (obniżonego poziomu glukozy), oraz w celu ustalenia, czy poziom glukozy mieści się w zakresie normy.
Gurmar jest rośliną pochodzącą z południowych Indii i jest pnączem podobnym do winorośli. Hindusi nazwali ją niszczycielem cukru, jako że żucie liści powoduje utratę słodkiego smaku. Substancją aktywną gurmaru są kwasy gymnemowe.
Gurmar wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi poprzez ograniczanie jego wchłaniania oraz wpływa na poprawne wykorzystania glukozy (zostaje ona skierowana głównie do produkcji energii), oraz uwrażliwia tkanki na insulinę. Dodatkowo hamuje apetyt na słodycze tym samym wspomagając proces odchudzania.
Morwa biała uprawiana jest w wielu częściach świata. Liście wykorzystuje się na wiele różnych sposobów, między innymi jako pożywienie dla jedwabników, czy do parzenia herbaty. W Japonii, a także w wielu krajach europejskich stosuje się dodatki do żywności zawierające morwę.
Liście morwy białej (Morus alba) zawierają substancje ograniczające działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów do glukozy, czyli cukru prostego, który jest łatwo wchłaniany do krwi. Dzięki temu część węglowodanów przechodząc przez jelita, pozostaje niestrawiona i wydalana z organizmu, co w efekcie prowadzi do prawidłowego poziomu cukru we krwi również po posiłkach.
Chrom jest ważnym elementem GTF (czynnika tolerancji glukozy), który kontroluje działanie insuliny i wpływa na normalizację poziomu cukru we krwi. Czynnik GTF powoduje, że nie wszystkie cząsteczki cukru są wchłaniane przez jelita, a cukier który pozostaje w organizmie jest wykorzystany do wytworzenia potrzebnej energii.
Insulan należy stosować w celu utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Insulan jest preparatem przeznaczonym dla osób pragnących utrzymać prawidłową gospodarkę węglowodanową. Zawarte w preparacie substancje czynne w sposób wielokierunkowy wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu w zakresie utrzymania prawidłowego poziomu glukozy.