Cukrzyca typu 2 to choroba o charakterze postępującym – występuje tu więc stopniowa utrata funkcji komórek β i narastająca hiperglikemia, a leczenie choroby uzależnione jest od etapu jej zaawansowania. Według Zaleceń Klinicznych PTD1 podstawą leczenia jest zmiana postępowania behawioralnego, w tym zastosowanie odpowiedniej diety i zwiększenie ilości wysiłku fizycznego oraz zastosowanie jednego z preparatów hipoglikemizujących.
Suplementy diety stosowane są w medycynie ludowej od starożytności i warto rozważyć ich użycie jako uzupełnienie terapii cukrzycy typu 2.7
Objawy cukrzycy są zróżnicowane, a ich nasilenie i dynamika zależą od typu cukrzycy i tempa spadku sprawności komórek trzustki odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny regulującej stężenie glukozy we krwi:
Mózg (UDAR MÓZGU)
Serce (CHOROBA SERCOWO-NACZYNIOWA)
Nerki (NEFROPATIA)
Kończyny dolne (CHOROBY NACZYŃ OBWODOWYCH)
Stopa (STOPA CUKRZYCOWA, OWRZODZENIA, AMPUTACJE)
Nerwy (NEUROPATIA)
Oczy (RETINOPATIA)
10s
Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby.
6s
Co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań.
Wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki jest nieduża. Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania sprawdzającego stężenie glukozy we krwi, a tylko 26% badanych deklaruje, że wykonuje to badanie corocznie.
Cukrzyca jest schorzeniem charakteryzującym się hiperglikemią, u podłoża której leżą defekt wydzielania oraz upośledzenie obwodowego działania insuliny.
[1] PZalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna 2018, tom 4, nr 1.
[2] Suplementy diety w leczeniu cukrzycy typu 2 – fakty i kontrowersje. Farmacja współczesna 2015; 8: 36–43.
[3] NIEBIESKA KSIĘGA CUKRZYCY, Warszawa, 21 listopada 2013.